Rusya’nın BM danışmanı Bondarev istifa etti

0
397

Bondarev’in istifa açıklamasında “Bu kanlı, akılsız ve gereksiz rezaletin bir parçası olamam” ifadeleri yer aldı

Rusya’nın Cenevre’deki Birleşmiş Milletler danışmanı Boris Bondarev “Ülkemden hiç bu kadar utanmamıştım” diyerek istifa etti.  

Bondarev’in açıklaması 

“Yirmi yıllık diplomatik kariyerim boyunca dış politikamızın farklı dönüşlerini gördüm, ancak bu yılın 24 Şubat’ında olduğu kadar ülkemden hiç bu kadar utanmadım. 

Putin’in Ukrayna’ya ve aslında tüm Batı dünyasına karşı başlattığı saldırgan savaş, sadece Ukrayna halkına karşı bir suç değil, aynı zamanda ve belki de Rusya halkına karşı en ciddi suçtur. Ülkemizde müreffeh, özgür bir toplum için tüm umut ve beklentilerin üzerini bir Z harfiyle çiziyorlar. 

Bu savaşı tasarlayanlar sonsuza dek iktidarda kalmak, gösterişli, tatsız saraylarda yaşamak… Sınırsız güç ve tam cezasızlığın tadını çıkarmak istiyorlar. Buna ulaşmak için ne kadar can feda etmek gerekiyorsa bunu yapmaya hazırlar. Binlerce Rus ve Ukraynalı bu nedenle çoktan öldü. 

Bütün bu yirmi yıl boyunca Dışişleri Bakanlığı’nın çalışmalarında yalanların ve profesyonellikten uzaklığın sürekli arttığını kabul ettiğim için üzgünüm. Ancak, son yıllarda bu tam anlamıyla bir felaket haline geldi. Tarafsız bilgi, tarafsız analiz ve makul tahminler yerine 1930’ların Sovyet gazetelerinin ruhuna uygun propaganda klişeleri var. Kendini aldatan bir sistem inşa edildi. Bakan Lavrov, bu sistemin yozlaşmasının güzel bir örneği. 18 yıl içinde, birçok meslektaşımın çok saygı duyduğu profesyonel ve eğitimli bir entelektüelden, sürekli çelişkili açıklamalar yayınlayan ve dünyayı (ki Rusya’yı da) nükleer silahlarla tehdit eden bir kişiye dönüştü. 

Bugün, Dışişleri Bakanlığı diplomasi ile ilgilenmiyor. Her şey yalan söylemek ve nefretle işliyor. Çok az sayıda insanın çıkarlarına hizmet ediyor, böylece ülkemin daha fazla tecrit edilmesine ve bozulmasına katkıda bulunuyor. Rusya’nın artık müttefiki yok ve onun pervasız ve yanlış düşünülmüş politikasından başka suçlanacak kimse yok.” (Artı Gerçek) 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz