Partilerden KAFFED’e ziyaret

0
238

Türkiye İşçi Partisi, Ankara’da, KAFFED’i ziyaret etti. 13 Nisan’da gerçekleşen ziyarete TİP Kurumsal İletişim Komitesi Av. Anıt Baba başkanlığında 2. Bölge milletvekili adayı Özgür Aybaş, 3. Bölge milletvekili adayı Ozan Bingöl ve il yöneticileri ile katıldı.

Toplantıda, TİP Kurumsal İlişkiler Komitesi tarafından KAFFED Yönetim Kurulu’na verilen mektupta, TİP’in anadili ve anadil eğitimi, kültürel haklar, 21 Mayıs Çerkes Soykırım ve Sürgünü’nün resmi nitelemesi yapılarak, bu anmaya resmi katılım sağlanması ve Abhazya’nın Türkiye tarafından tanınması ana başlıkları yer aldı. Belirtilen hususların Meclis’e taşınacağı ve taleplerin etkili şekilde takip edileceği de belirtildi.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve parti yöneticilerinin katılımı ile, İstanbul Kafkas Kültür Derneği ev sahipliğinde 14 Nisan’da iftar yemeği programı düzenlendi.

İftar sonrasında soru-cevap şeklinde devam eden programın ardından konuşan Davutoğlu, Çerkes kimliği ve dilinin önemine vurgu yaparak, anadili hakkının parti programlarında olduğunu, seçimin kazanılması halinde Türkiye diasporasında yaşayan Çerkeslerin anadili hakkı, seçmeli anadili tercihlerinde yaşanan sıkıntılar ve anavatana dönüş gibi temel problemlerin bizzat takipçisi olacağını belirtti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz