Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Uluslararası Af Örgütü’nden İstanbul Sözleşmesi mektubu

Uluslararası Af Örgütü, siyasi parti liderlerine, İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesinin ve 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un korunmasını sağlamanın önemini vurgulayan mektuplar gönderdi.


“Kabul edilemez”

Uluslararası Af Örgütü tarafından hazırlanan metinde şu ifadeler yer aldı: “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı Kanun kadınları, kız çocukları ve LGBTİ+’ları toplumsal cinsiyet temelli şiddete ve ayrımcılığa karşı koruyan, kadınlara yönelik şiddet ve ev içi şiddetin önlenmesi ve şiddetle mücadele edilmesi konularında önemli yol haritalarını ve yasal düzenlemeleri içeren belgelerdir.

Kadınları şiddete karşı korumak ve toplumsal cinsiyet eşitliğini desteklemek için hukuki bir çerçeve sunan İstanbul Sözleşmesi’nden çekilme kararı hiçbir şekilde kabul edilemez. Milyonlarca kadını, kız çocuğu ve LGBTİ+’yı risk altına sokan ve ayrımcılığı derinleştiren bu karardan derhal geri dönülmelidir.

Şiddete ve ev içi şiddete maruz kalan kadınların, kız çocukların ve aile bireylerinin korunması ve şiddete karşı alınabilecek önlemleri içeren 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’un kaldırılması tartışmaları başta yaşam hakkı olmak üzere temel insan hakları tehdit altında olan kadınlar ve kız çocuklar için var olan riski daha da arttırmaktadır ve derhal sona erdirilmelidir.

Size 6284 sayılı kanunun korunmasını ve daha fazla gecikmeden İstanbul Sözleşmesi’ne geri dönülmesini sağlama çağrısında bulunuyoruz.”

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img