Antakyalı kadınlar kooperatif kurdu

0
856

Hatay Deprem Dayanışması ve MARA El Sanatları Atölyesi çevresinde örgütlenen Antakyalı kadınlar, Rimmen Kadın Kooperatifi’ni kurdu. 

Kooperatif üyeleri, ilk toplantıyı Antakya Samandağ’da bulunan deprem koordinasyon merkezinde 3 Eylül’de gerçekleştirdi. Bianet’ten Burçak Görel’in haberine göre, toplantıda kooperatifin amaçları, ilkeleri ve çalışma alanları belirlenirken; ilk üç aya dair faaliyet planlaması yapıldı. 

Adını bolluk ve bereketin simgesi kabul edilen narın Arapça karşılığından alan kooperatif evinde, üretim yapan ancak bunu gelire dönüştüremeyen depremzede kadınları güçlendirmek, deprem sonrası maddi açıdan güçsüzleşen tüketiciye adil bir fiyat politikası sunmak hedefleniyor. 

Faaliyet alanını gıda ve tekstil ürünleri olarak belirleyen kooperatif, üretime ilk olarak bölgenin önemli ürünleri arasında yer alan nar ekşisi, salça, ceviz reçeli, zahter, kabak tatlısı, defne sabunu gibi ürünlerle başlamayı planlıyor. Bu ürünleri Rimmen markasıyla Türkiye’nin çeşitli noktalarına göndermeye hazırlanıyor. 

Aynı zamanda Antakya’nın kaybolmaya yüz tutmuş ürünleri arasında olan buğday sapından üretilen tabak ve sepetleri yeniden üretmeye başlamak da kooperatifin amaçları arasında. Uzun vadede ise Antakya’da yaşlı ve çocuk bakımının kooperatif bünyesinde toplanması ve kadınların kooperatif bünyesinde bir araya gelmesinin yolları aranıyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz