Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Kayyuma geçit yok’ mitingi

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri öncülüğünde, Hakkâri Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı “Emeğimiz ve özgürlüğümüz için kayyuma geçit vermeyeceğiz” şiarıyla İstanbul Kartal Meydanı’nda miting düzenlendi. 29 Haziran’da gerçekleştirilen mitinge sendikalar, siyasi partiler, emek ve meslek örgütleri, kadın ve gençlik örgütlerinden binlerce kişi katıldı. “Kayyuma geçit yok” mitinginde ortak mücadele vurgusu öne çıktı. Mitinge katılan kitle kayyuma, tecride, antidemokratik tüm uygulamalara, kadın katliamlarına, ekonomik krize ilişkin itirazlarını yüksek sesle dile getirdi.

Mitinge katılanlar, üzerinde “Kayyum defol” yazılı siyah tişörtler giydi, “Kayyum defol” ve “Özgürlüğe ses ver” dövizleri taşıdı. Kitle sık sık “Kayyum gidecek biz kalacağız”, “Direne direne kazanacağız” ve “Jin jiyan azadi” sloganlarını attı.

Ortak mücadele mesajı

Başta kayyum olmak üzere “faşizme” karşı birlikte mücadelenin önemine vurgu yapılan eylemde ortak basın açıklamasını okuyan Gülnur Ertaş, kayyumlarla devreye sokulan saldırının, eşitlik ve özgürlük isteyen herkese, her kesime dönük olduğunu belirtti. İktidar bloğunun 12 Eylül darbe anayasasını bile rafa kaldırdığını, “yeni anayasa”, “yumuşama” adı altında toplumsal tepkiyi kontrol altına almaya çalıştığını, üçüncü kayyum dönemiyle Kürt halkının seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldıran bir “Kürt normali” yaratmak istediğini dile getirdi.

Yerine kayyum atanan Hakkâri Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe konuşmasında, kayyumın Türkiye’nin ortak bir sorunu olduğuna dikkat çekti. Hakkâri halkının iradesinin yok sayıldığını belirterek, tüm saldırılara karşı ortak mücadele etmenin önemine vurgu yaptı.

Mitingde ayrıca Kobani’den Gezi’ye ve 1 Mayıs’a ilişkin ortak mesajların yer aldığı konuşmalar yapıldı, bu davalardan dolayı yargılanan ve cezaevinde olan tutsakların mesajları okundu. Tutsakların mesajlarındaki ortak vurgu, birlikte mücadele oldu.

Miting, sanatçılar Onur Akın, Grup Adalılar ve Arhat’ın konserlerinin ardından son buldu.

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img