Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

TTB seçimlerini “Sol İttifak” kazandı

Türk Tabipleri Birliği’nin (TTB) “Şiddetsiz, Güvenli, Güvenceli Hekimlik İçin TTB Bizim!” sloganıyla düzenlediği 76. Seçimli Büyük Kongresi 28-30 Haziran tarihlerinde Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Morfoloji Binası’nda gerçekleştirildi.

Kongrede, mevcut Konsey Başkanı Prof. Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın dahil olduğu ve desteklediği Etkin Demokratik (ED) TTB ve Tabip Odaları İnisiyatifi, seçime bir gün kala AKP ve MHP’ye yakın hekimlerin oluşturduğu Çağdaş Türk Hekimler Birliği’ne karşı birleşti.

Türkiye’deki 65 tabip odasını temsilen 487 delege katılımıyla düzenlenen kongredeki seçimde 458 delege oy kullandı. Sonuçta “sol ittifak” ortak listesi 280 oy alarak seçimi kazandı.

TTB’de sol gruplar arasındaki geçmiş yıllarda gözlemlenen bölünme bu yılki kongrede yaşanmadı. Prof. Dr. Fincancı’nın 2020’de seçilmesini sağlayan “Etkin Demokratik TTB Grubu”, görüş ayrılığı yaşanan sol ve sosyal demokrat çizgideki hekimler ile birlikte hareket etti.

TTB Merkez Konseyi yönetimine seçilen hekimlerden enfeksiyon alanında uzman ve Türkiye’nin COVID-19 salgını döneminde tanıdığı Prof. Dr. Alpay Azap, Merkez Konseyi Başkanlığı’nı üstlenecek.

Azap, ‘VOA Türkçe’ye açıklamasında, hafta içerisinde yapılacak ilk toplantıda görev dağılımı yapılacağını belirterek, ortak liste hazırlığı sırasında başkanlığına karar verildiğini kaydetti. Eğer farklı bir karar ortaya çıkmazsa TTB başkanlığını üstlenmeye hazırlandığını paylaşan Azap, “sol ittifak” olarak seçimde işbirliğiyle, ortak listeyle seçimi kazandıkları gibi gelecek günlerde Türkiye’deki hekimler için özlük hakları sorunları başta olmak üzere her konuda birliktelikle hareket edileceğini aktardı.

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img