Emine Hanım istedi, Kuzey Ormanları imara açıldı

0
302

Sarıyer’deki Kuzey Ormanları’nı barındıran Gümüşdere ve Kısırkaya bölgesinin; bir yakınlarının iflas etmemesi için Türkiye’nin 12. Cumhurbaşkanı seçilen Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın isteğiyle imara açıldığı 17 Aralık fezlekelerine girdi. 4 Bakan hakkındaki fezlekede yer alan yasal dinleme kayıtları, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından imara açılan Kuzey Ormanları’nın bulunduğu Sarıyer Gümüşdere ve Kısırkaya bölgelerinin imara açılmasını Emine Erdoğan’ın istediğini belgeliyor.
17 Aralık yolsuzluk operasyonunda gözaltına alınan İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Ahmet Ayyıldız’ın, dönemin Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar’a, “Beni Başbakan’ın eşinin özel kalemi aradıydı, yani onun için çıkması lazım” dediği dinlemeye takılıyor. Erdoğan Bayraktar’ın fezlekesinde yer alan ve Adalet Bakanlığı’ndaki dosyaya giren yasal dinleme kaydına göre bölge imara, “Emine Erdoğan’ın bir arkadaşının bölgede arsası olduğu, iflastan kurtarmak için böyle bir girişimde bulunulduğu” gerekçesiyle açılıyor. Bayraktar’ın da bürokratına, “Başbakan beni aradı Gümüşdere Kısırkaya’yı soruyor… Adamlar iflas edecek diyor mutlaka mutlaka” sözleri yine dinlemeye takılıyor. Fezlekeye göre yasal dinleme kaydı Temmuz 2013’te oluyor. Bir ay sonra ise Ağustos 2013’te Sarıyer’deki Gümüşdere ve Kısırkaya bölgeleriyle ilgili “imar planı değişikliği” askıya çıkıyor. Bölgedeki 600 dönümlük arazi 3 ay önce Özelleştirme Yüksek Kurulu’nca “özelleştirme” kapsamına alınıyor.

Bayraktar “rica”yı doğruladı

Öte yandan Eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar, Cumhuriyet gazetesine konuyla ilgili verdiği demeçte, Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın, bir işadamı için Sarıyer’deki Gümüşdere ve Kısırkaya bölgelerinde araziler için ricasını doğruladı. Bayraktar, “Böyle bir durum var ama adamın imarı yok da benim açtırmam söz konusu değil. Adama iki sene kurullarda imar izni için işkence çektirmişler. Canına tak demiş, Başbakan’ın hanımını bulmuş” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz