Müze-Lokanta Kunakov

0
1823

Kuzey Osetya’nın Mozdok şehrindeki “Kunakov” adlı müze-lokanta, Çeçen işadamı Uni Uspanov’a ait. Uspanov’un diğer Kuzey Kafkasya şehirlerine de yaymak istediği bu lokanta zinciri projesinde sadece yemekler değil ulusal kültüre ait antika eserler de yer alıyor.
Moskova’da tekstil ürünleri üreten bir firması olan Uspanov zamanla inşaat sektörüne de el atmış. 2009 yılında ise Kafkasya gelenekleriyle ilgili bir iş kurmak istemiş ve kültüre dair eski eserlerin de sergileneceği bir lokanta açmaya karar vermiş. Müze-lokantayı açmadan önce antika eserler satın almaya başlamış.

Kunakov zamanla tarihçi, şair ve gazetecilerin uğrak yeri olmuş. Uspanov, asıl isteğinin Kafkasya halklarının dostluğunun güçlenmesi olduğunu belirtiyor. Kunakov’da Kafkasya yemeklerini tadarken antika gümüş kemerli Çerkeskalar, deri çizmeler, bayraklar, kılıçlar, kamalar, tüfekler, ibrikler, Çeçen kadın kostümü, kilimler, deri eyerler ve tabloların yanı sıra bakır ve çamur kaplar selamlıyor sizi… Kafkasya halklarının geçmişine tanıklık ediyorsunuz.

Serap Canbek

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz