Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Suriye Çerkesleri neden Avrupa’ya gidiyor?

Son yıllarda Suriye’den gelip tarihi anavatanları Kuzey Kafkasya’ya yerleşenlerin sayısı artıyor ama Kafkasya’yı terk edip Avrupa’ya gidenlerin sayısı da aynı hızla artıyor.
2012-2013 yıllarında Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes’e yaklaşık 3 bin Suriye Çerkesi gelmişti. 2014-2015’te ise bine yakın Suriye Çerkesi Kafkasya’yı terk edip Avrupa’ya gitti.

Bunun birkaç nedeni var. Birincisi, resmi kurumlar mültecilerin yerleşim, iş bulma ve kolaylaştırılmış vize gibi sorunları konusunda bir destek sağlamadı.

Suriye Çerkeslerinin maddi sorunları çok büyük boyuttaydı, aktivistlerin ve sivil toplum kuruluşlarının yardımları da şartları düzeltmeye yeterli olmadı.

Bir başka neden ise demografik anlamda güçlenmek isteyen Avrupa ülkelerinin mültecileri davet etmesi oldu. Ev, iş, yasal statü ve sosyal destek sözleri verildi. Adıgey’de yaşayan bir çok Suriye Çerkesine bu davet mektuplarının gittiğini biliyorum. Bu davetlere karşı koyamadılar. Bunun için kınanmamalılar çünkü ekonomik krizler ve savaşlar her zaman kitlesel göçlere neden olur.

Avrupa’ya gidişler 2015 yılında daha da arttı. Avrupa’ya gittikten sonra Avrupa yaşam standartlarına uyum sağlayamayıp tekrar Adıgey’e dönenler de oldu.
Tüm zorluklara rağmen Adıgey, Kabardey-Balkar ve Karaçay-Çerkes’te kalmaya devam edenlerin arasında çabucak iş bulan, Rusça öğrenen, geçici oturum izni ve devamlı oturum izni alanlar da var.

Suriye Çerkeslerinin Kafkasya’dan Avrupa’ya gitmesi Çerkes kültür birliğini etkiler mi? Bence hayır, günümüzün iletişim imkanlarının desteğiyle kültürel birlik etkilenmeyecektir.
Ama Çerkeslerin coğrafi dağılımının değiştiğini söyleyebiliriz, Avrupa’da binlerce Çerkesten oluşan güçlü bir diaspora nüfusu oluştu.

(kavkaz-uzel.ru-Rusya Bilimler Akademisi Medeniyetler ve Bölgesel Araştırmalar Merkezi uzmanlarından Naima Neflyaşava’nın makalesi)

Çeviri: Serap Canbek

Yazarın Diğer Yazıları

“Evvelden Sonra” 18 Mayıs’ta “Bir Yazar, Bir Eser”de

Kafkas Dernekleri Federasyonu’nun (KAFFED) “Bir Yazar, Bir Eser” adlı programının konuğu gazetemiz yayın kurulu üyesi Birgül Asena Güven. Güven’in Aralık 2023’te yayımlanan “Evvelden Sonra” romanının...

21 Mayıs’ta “Turnanın Dansı”

Çerkes sürgünü temalı "Turnanın Dansı Film Projesi"nin öyküsünü anlatan belgeselin gösterimi 21 Mayıs Salı akşamı 19.00-20.30 saatleri arasında olacak. Projenin ilk toplantısı 26 Ekim’de Ankara’da...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img