Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Estemirova anıldı

Memorial İnsan Hakları Merkezi’nin Grozni temsilcisi Natalya Estemirova ölümünün 11. yılında anıldı. Memorial’in 15 Temmuz’da gerçekleştirdiği, İşkence Karşıtı Komite Kuzey Kafkasya bürosu başkanı Dimitri Piskunov, Memorial üyelerinden Oyub Titiev, avukat Marina Dubrovina, Novaya Gazetesi’nden Elena Milashina, Memorial’dan Alexander Cherkasov ve gazeteci Dimitri Markov’un katıldığı online sohbette Natalya Estemirova özelinde Çeçenya’daki insan hakkı ihlalleri konuşuldu.
Rusya’nın Çeçenya’da işlediği insan hakkı ihlallerini araştırıp haber yapan Estemirova işkence, insan kaçırma, faili meçhul cinayetler gibi olayların aydınlatılması için çalışıyor, kayıpların peşine düşüyor, vakaları belgeliyor, kurban yakınlarına yardım ediyordu.
Estemirova 15 Temmuz 2009’da Çeçenya’daki evinin önünden dört erkek tarafından zorla bir otomobile bindirilerek kaçırıldı. Estemirova’nın cesedi birkaç saat sonra İnguşetya’da bulundu, kafasına yakın mesafeden iki el ateş edilmişti.
İnsan Hakları İzleme Örgütü’nün Anna Politkovskaya anısına düzenlediği uluslararası ödülü 2007’de alan, Kadirov yönetiminin tehditlerinin ardından 2008’de kısa süreliğine İngiltere’ye giden ve tekrar Çeçenya’ya dönerek kaldığı yerden işine devam eden Estemirova, Kadirov’la son karşılaşmasında aldığı tehdidi şöyle aktarmıştı:
“Burada senin yerin yok. Evet, benim kollarım dirseklerime kadar kan içinde, bundan utanmıyorum. Öldürüyorum ve kötü insanları öldürmeye devam edeceğim. Düşmanlarımızla savaştayız.”

Haber: Serap Canbek

Serap Canbek
Serap Canbek
İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümündeki tahsilinin ardından sigorta sektöründe çalıştı. 2011 yılından beri Jıneps gazetesinde yayın kurulu üyesidir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yeryüzünde güçlü izler bırakan kadın: Şamirze Ludmila

Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’daki binasının önüne 1994 yılında dikilen ve Avrupa Birliği’ni sembolize eden heykeli yapan sanatçı Ludmila Tcherina’nın babasının Çerkes olduğunu tesadüfen öğrenip de...

Sürdürülebilir kültürel miras

Sürdürülebilir kültürel miras Çocuklar, bir halkın kimliğini ve kültürünü yansıtan anadilleriyle kimlik kazanır ve sosyalleşir. “10 sene sonra bulamayacağımızı düşündüğümüz Adıgabze çocuk seslerini kayıt altına...

Savaşa dair iki film

Abhazya Savaşı’nın 30. yılında, Gürcistanlı yönetmen ve senaryo yazarı Nana Janelidze’nin “Devam Et Lisa” ve Tiflis’te yaşayan Abaza yönetmen Anna Dziapşipa’nın “Sınır Çizgisinde Otoportre”...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img