Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Belçika ve Hollanda Ezidi soykırımını tanıdı

Belçika ve Hollanda parlamentoları, Ezidi Soykırımı’nın tanınması için verilen yasa tasarılarını oybirliği ile kabul etti.

Hollanda’da milletvekili Ana Kauk’un meclis başkanlığına sunduğu yasa tasarısı oy çokluğuyla kabul edildi, Belçika’da ise talep Hıristiyan demokrat parti CDH tarafından sunuldu.

Daha önce de Avrupa Parlamentosu ile Amerika Temsilciler Meclisi’nde benzer kararlar alınmıştı. Ezidi Katliamı’nın soykırım olarak tanınması için Avrupa’nın başka ülkelerinde de benzer girişimler var.

 

“Tüm hukuk yolları kullanılsın”

ANF’deki habere göre, Belçika milletvekilleri, hükümetten “Irak ve Suriye’de İslam Devleti tarafından işlenen soykırım suçunun cezasız kalmaması için tüm iç ve uluslararası hukuk yollarını kullanmasını” istedi.

Milletvekilleri ayrıca yürütmeden “Ezidi topluluğuna karşı işlenen suçları olası Belçikalı failleri tespit etmek ve kovuşturmak için Belçika adalet sisteminin çabalarını teşvik etmesini ve desteklemesini” de istedi.

Kararda, Belçika’nın Ezidilerin kendi topraklarını dönüşü ve yeniden inşaya katılması çağrısı da yapıldı.

Belçika’da tasarının ilk imzacılarından, CDH partisinden Georges Dallemagne, parlamento komisyonunda yaptığı konuşmada oybirliği ile verilen bu destekten “çok gurur” duyduğunu belirterek, “Kanıtlar oradaydı. Sayısız ve önemliydiler. 2014 yazından itibaren İslam Devleti’nin bu soykırımı planladığına şüphe yoktu. Toplu mezarlar keşfedildi, zorla din değiştirmeler ortaya konuldu (…) İnsanlık olarak hepimizi ilgilendiren bir suçtur” dedi.

Parlamentoya sunulan karar tasarısında Ezidilerin maruz kaldığı ihlallerin listesi yer aldı:

“Sistematik olarak işlenen erkek cinayetleri, şeflere ve askerlere satılan bakire kadınların cinsel köleliği, daha sonra ağır fidyelerle ailelerine iade edilen rehineler, başka kadın, erkek ve çocukların diri diri gömülmesi, çocuklara uyuşturucu verilmesi, zorla İslamlaştırılması ve savaşçılara dönüştürülmesi.”

(Artı Gerçek-Evrensel)

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img