Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

‘Yerli halklar’ yasası yürürlüğe girdi

Ukrayna Parlamentosu Yüksek Rada Başkanı Dmitriy Razumkov ve Cumhurbaşkanı Vladimir Zelenskiy, ‘Ukrayna’nın Yerli Halkları Hakkında’ adlı yasa tasarısını imzaladı.

Yasa tasarısında, ‘yerli halklar’ kavramı tanımlanıyor ve bu halkların Kırım Tatarları, Karaylar ve Kırımçaklar olduğu belirtiliyor.

Belgeye göre ‘yerli halk’ tanımı: Ukrayna topraklarında oluşan, kendine özgü dil ve kültür taşıyan, geleneksel-sosyal-kültürel temsili organlara sahip olan, kendini yerli halk olarak gören, etnik azınlık oluşturan ve kendi devletine sahip olmayan otokton etnik topluluk.

Tasarı, Ukrayna’nın yerli halklarına kültür, eğitim, dil, bilgilendirme ve diğer haklarının korunmasına yönelik taahhüt ve garantiler veriyor.

Ayrıca yerli halklar, temsilci organlar aracılığıyla kendi medyalarını oluşturma ve devlet desteği alma hakkına sahip olacak ve Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol topraklarında bulunan doğal kaynakların kullanımından elde edilen gelirin bir kısmını kendi ihtiyaçları için yönlendirebilecek.

Böylelikle, Kırım Tatar Milli Kurultayı ve Kırım Tatar Milli Meclisi’nin Ukrayna Bakanlar Kurulu tarafından Kırım Tatarlarının resmi temsil organı olarak tanınması bekleniyor.

Yazarın Diğer Yazıları

RTÜK, Açık Radyo’nun lisansını iptal etti

“Kâinatın tüm seslerini, renklerini ve titreşimlerini” yasakladınız. Biliniz ki yasağınız ancak kâğıt üzerindedir. Özgürlükleri yaşamın her alanında kısıtlamaya devam ediyorsunuz, basın özgürlüğünü de. Kontrol altında...

Çeçenya ve Putin

İspanyol gazeteci ve insan hakları aktivisti Marta Ter Ferrer’in “Kadirov’un Çeçenya’sı: Kafkasya’daki Putin Rejimi” adlı kitabı yayımlandı. Ferrer’in 8 yıl boyunca Çeçenya’daki insan hakları ihlalleriyle...

3 roman tek kitapta toplandı

Kutarba Hayri Ersoy'un "Sürdüler, Sürgün Oldum", "Sürgün Sessiz Ölür" ve "Çöl Sıcağında Bile Üşürsün Sürgünsen" adlı romanları tek kitap haline getirilerek, Oktay Chkouta çevirisiyle...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img