Kalp krizi etkilerini azaltan yeni teknik

0
400

Journal of Cardiovascular Aging dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre, yapılan deneyler sonucunda kalp kası hücrelerinin onarılabileceğini ve yenilenebileceğini gösteren bir teknik ortaya çıktı. Şimdiye kadar yalnızca fareler üzerinde testler yapılmış olsa da bu teknik insanlarda da aynı etkiyi gösterirse, kalp krizi geçirmiş kişiler için potansiyel bir hayat kurtarıcı tedavi bulunmuş olabilir. 

Geliştirilen teknikte, sentetik bir haberci olan ribonükleik asit yani mRNA kullanılıyor. mRNA, hücrelerimizi oluşturan ve düzenleyen proteinleri oluşturmak için kullandığımız DNA dizinlerinin bir şablonunu oluşturuyor. Biliminsanları, mRNA’yı değiştirip, farklı biyolojik süreçlerin oluşması için farklı talimatlar vererek vücudun vereceği tepkileri test ettiler. 

Bu düzenlenen talimatlar, mutasyona uğramış, DNA’ya bağlanmış ve kopyalanmasını teşvik eden gen ifadesinin düzenlenmesinde rol oynayan çeşitli proteinlerden olan Stemin ve YAP5SA aracılığıyla kalp kası hücrelerinin kopyalanmasını destekliyor. 

Araştırmanın ortaya koyduğu esas fikir, yenilenme kabiliyeti çok az olan kalp kası hücrelerinin, vücut tarafından diğer çeşitli özelleşmiş hücrelere dönüştürülebilen kök hücreler gibi davranmasını sağlamak. 

Kalp rahatsızlıkları, dünya genelinde ölümlerin dörtte birini oluşturuyor. Ekip, kalp hastalığı ve kalp krizi sonrasında vücudun nasıl tepki verdiğini görmek için daha fazla bilgi edinme amacıyla çalışmalarına devam ediyor. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz