Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

İdar Guaşeney / Mariya

İlk Rus Çarı İvan IV (Korkunç İvan), yeniden -ikinci kez evlenmek isteyince, kendisine uygun bir eş araştırmaları için elçilerini Polonya, İsveç ve Kabardey’e gönderdi.

Çar, kesin olarak: “Çerkes beylerinin kızlarını görün, en beğendiğinizi Moskova’ya getiriniz” talimatını vermişti.

Polonya’ya gidenler Kral ile anlaşamadılar, İsveç’e gidenler de eli boş döndüler. Kabardey’e gönderilen elçilerden de bir haber alınamıyordu.

On ay sonra Çar’ın elçileri İvan IV’e çok güzel bir gelin getirerek Moskova’ya döndüler. Gelin, Büyük Kabardey beyi (пщышхуэ) İdar Temrıko’nun (Идар Темрыкъуэ) kızı Guaşeney / Goşevnay (Kabardeyce: Guaşeney / Гуащэней; Adigece: Goşevnay / Гощэунай) idi. Gelin alayına Guaşeney’in erkek kardeşi Dumenıko (Думэныкъуэ) ile birlikte birçok kişi de katılmıştı.

Birkaç gün sonra İvan IV, Guaşeney’i Kremlin’e davet etti. Çar, maiyeti ile birlikte gelin adayının bulunduğu süslenmiş tanışma salonuna gitti. Çar, güzeller güzeli Çerkes kızından gözünü ayıramıyordu.

20 Temmuz günü Guaşeney, Uspenskiy katedralinde (Успенскэ собор) vaftiz edilerek Hıristiyan oldu. Kendisine Mariya adı verildi. Çar’ın oğulları İvan ile Fedor, elmaslarla süslü altın haçları (жор) Mariya’ya takdim ettiler.

1569 yılı yaz mevsiminde Mariya, eşi İvan IV ile birlikte soğuk Sibirya’ya gitti, orada ağır hastalanıp yatağa düştü. Hastalığı üşütmeyi andırıyordu ama değildi (*).

İvan IV, kardeşi Mihail (**), Çar’ın özel doktoru Linzey Arnald ve daha birkaç hekim, gece gündüz Mariya’nın başucunda bekliyorlardı. Mariya kendinden geçmiş yatıyor, inildiyor, durmadan sayıklıyor, Adigece olarak “anne” (nane/нанэ) diyordu. Anlaşılan kalbi, doyamadığı ve bir daha da göremeyeceğini bildiği annesinin özlemiyle yanıyordu.
1 Eylül 1569 günü sabahleyin, Mariya, komaya girmiş halde dünyaya veda etti.

*Öğretmen, (CircassianCenter Cherkessia Division)

Bilgi notu:

(*) Kabardeyce “жьэн узу/j’en vızu” denilen bir hastalığa yakalanmıştı.
(**)Mariya’nın kardeşi Dumenıko’nun da Hıristiyan olduğu ve Mihail adını aldığı anlaşılıyor. -HCY.

Sayı : 2009 11

Yazarın Diğer Yazıları

Bir anı – Libya Adıgeleri

Düzce’deki köyümüz (şimdi Düzce’nin bir mahallesi) Sarayyeri’nde Hacı Mahmud adlı Suriye Lazkiyeli yaşlı bir Çerkes yaşıyordu. Kendisini tanırdım. Köyümüzden Refiye adlı çocuksuz bir kadınla evliydi....

Bu festival ‘yaşam ve barış’ üzerineydi

“Güney Marmara Kafkas Festivali”, Bursa M.Kemalpaşa Karaorman köyünde 12-13 Haziran günleri yapıldı.  Karaorman, 1878 sonrası Kafkasya ve Balkanlar’dan sürülen Adığe/Çerkesler, özellikle Abzahlar ve Şapsığlar tarafından kurulmuş bir köy. 160 haneli ve 450 nüfuslu....

Adıgey köyünde kitap günü

УсэкIошхоу Хьаткъо Ахьмэд ыцIэкIэ щыт Хьатыгъужъыкъое гурыт еджапIэу N 6-м ныдэлъфыбзэм иIэшIугъэ еджакIо пэпчъ лъыгъэIэсыгъэным Iофыбэ щыдашIэ.  Büyük Adıge şairi Hatko Ahmed’in adını taşıyan Hatığujıkoye köyü N 6 okulunda anadilinin güzelliğini her bir öğrenciye ulaştırmak için değişik çalışmalar yürütülüyor.  БэмышIэу, адыгабзэм имэфэкI хиубытэу, якъуаджэ къыщыхъугъэу, щапIугъэу, джы илъэ­сыбэ хъугъэу унагъо иIэу Мамхыгъэ щыпсэурэ бзылъфыгъэу Хьагъундэкъо Щамсэт ищыIэныгъэ ыкIи итхэн гъогу, усэн Iофым зэрэфежьагъэр, къыдэхъугъэр, къыдэмыхъугъэр зыфэпIощтхэм афэгъэхьыгъэ литературнэ урок щызэхащэгъагъ. Ащ анахьэу зыщытегущы­Iагъэхэр Щамсэт иятIонэрэ тхылъыкIэу «Къытферэпс ренэу Тыгъэр» зыфиIорэр ары.  Bir süre önce, Adıgece günü kutlamaları kapsamında, aynı köyde doğmuş olan, şimdi Mamhığ köyünde...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img