Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

Adıge Dilinin Sorunları’ konulu bir toplantı

Maykop 

29 Ocak 2010 günü, okullarda ve çocuk yuvalarında Adıgece’nin öğretilmesi ve geliştirilmesi konulu bir ‘yuvarlak masa’ toplantısı düzenlendi. Toplantı AC Eğitim Bakanlığı ile Adıge Bilimsel Araştırma Enstitüsü tarafından düzenlendi. 

Toplantıya AC Parlamentosu Eğitim, Bilim ve Gençlik İşleri Komitesi başkanı Vıdıç’eko Yura, Eğitim Bakanı yardımcısı Alıy Maryet, Enstitü Müdürü ve Dilbilimi Profesörü Dr. Bırsır Batırbıy, Adıge Xase yürütme kurulu üyesi Meşfeşşu Necdet, Adıgece üzerine çalışmalarda bulunan bilim insanları, eğitimci ve metodistler, okul öğretmenleri ve çocuk yuvaları temsilcileri katıldılar. 

Toplantıyı Alıy Maryet yönetti. Maryet’in açıklamasına göre, cumhuriyetteki okullardan 139’unda ve 47 çocuk yuvasında Adıgece öğretiliyor. Cumhuriyetteki toplam 39 ulusal okulda 8 bin öğrenci öğretim görüyor. Adıgece’nin öğretimi konulu yarışmalarda 18 öğretmenimiz birkaç kez birincilik ve ödül kazanmış durumda. Maryet, Adıgece’nin yaşatılması konusunda, şu sıralar birçok engelin ve düşündürücü sorunun belirmiş olduğunu, bunları görüşmek üzere bu toplantıyı düzenlediklerini belirtti. Alıy Maryet, aile içinde konuşulmadığı sürece Adıgece’nin geliştirilemeyeceğini ve yaşatılamayacağını da sözlerine ekledi. 

Vıdıç’eko Yura da konuşmasında, birçok ailenin ev içinde Adıgece konuşmama gibi bir alışkanlık edindiğini, özellikle iki kentte (*) ve büyük beldelerde Adıgece’nin konuşulan bir dil olma özelliğini yitirmekte olduğunu belirtti. Ev içinde, okulda, yuvada ve çocuk ile konuşmada kullanılmayacak Adıgece’nin bir geleceğinin de olamayacağının altını çizdi. Vıdıç’eko Yura, Adıgece’nin birçok yerde, birimde (komponent) kullanılmakta olduğu biçimindeki Bakanlık açıklamalarına katılmadığını ve bu türden açıklamaları inandırıcı bulmadığını da sözlerine ekledi. Adıge ailesinden, evinden çıkan çocuğun doğrudan Rusça eğitim veren bir sınıfa kaydedildiğini, o sınıfta Rusça üzerinden Adıgece dersi aldığını, bunun yarardan çok zarara ve yeni sorunlara yol açtığını vurguladı. 

Daha sonra Adıge Bilimsel Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Bırsır Batırbıy, Adıge Xase örgütü temsilcisi Dr. Meşfeşşu Necdet, AC Bilimi Geliştirme ve Uzmanlık Enstitüsü Müdürü Yedıc Aminet, Adıge Devlet Üniversitesi Filoloji Kürsüsü Başkanı, dilbilimi uzmanı Dr.Haç’emıze Mir, metodist ve öğretmenler de görüşlerini belirttiler. (Adıge maq) 

(*)- İki kent Maykop ile Adıgekale, beldeler de Yablonovski, Enem, Hanskaya ve Tula (Tulski) gibi yerleşimler olmalıdır. (HCY) 

 

Sayı : 2010 02  

Yazarın Diğer Yazıları

Bir anı – Libya Adıgeleri

Düzce’deki köyümüz (şimdi Düzce’nin bir mahallesi) Sarayyeri’nde Hacı Mahmud adlı Suriye Lazkiyeli yaşlı bir Çerkes yaşıyordu. Kendisini tanırdım. Köyümüzden Refiye adlı çocuksuz bir kadınla evliydi....

Bu festival ‘yaşam ve barış’ üzerineydi

“Güney Marmara Kafkas Festivali”, Bursa M.Kemalpaşa Karaorman köyünde 12-13 Haziran günleri yapıldı.  Karaorman, 1878 sonrası Kafkasya ve Balkanlar’dan sürülen Adığe/Çerkesler, özellikle Abzahlar ve Şapsığlar tarafından kurulmuş bir köy. 160 haneli ve 450 nüfuslu....

Adıgey köyünde kitap günü

УсэкIошхоу Хьаткъо Ахьмэд ыцIэкIэ щыт Хьатыгъужъыкъое гурыт еджапIэу N 6-м ныдэлъфыбзэм иIэшIугъэ еджакIо пэпчъ лъыгъэIэсыгъэным Iофыбэ щыдашIэ.  Büyük Adıge şairi Hatko Ahmed’in adını taşıyan Hatığujıkoye köyü N 6 okulunda anadilinin güzelliğini her bir öğrenciye ulaştırmak için değişik çalışmalar yürütülüyor.  БэмышIэу, адыгабзэм имэфэкI хиубытэу, якъуаджэ къыщыхъугъэу, щапIугъэу, джы илъэ­сыбэ хъугъэу унагъо иIэу Мамхыгъэ щыпсэурэ бзылъфыгъэу Хьагъундэкъо Щамсэт ищыIэныгъэ ыкIи итхэн гъогу, усэн Iофым зэрэфежьагъэр, къыдэхъугъэр, къыдэмыхъугъэр зыфэпIощтхэм афэгъэхьыгъэ литературнэ урок щызэхащэгъагъ. Ащ анахьэу зыщытегущы­Iагъэхэр Щамсэт иятIонэрэ тхылъыкIэу «Къытферэпс ренэу Тыгъэр» зыфиIорэр ары.  Bir süre önce, Adıgece günü kutlamaları kapsamında, aynı köyde doğmuş olan, şimdi Mamhığ köyünde...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img