Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

21 Mayıs’a doğru

Rusya, “Çerkes Soykırımı” nı tanır mı?

Konuyla ilgili farklı sorular sorulabilir, farklı yaklaşımlar da dillendirilebilir.

Rusya Çerkes soykırımını nasıl tanır?

Neden tanısın?

Tanımadan olmaz mı?

Tanısa ne olur?

Soykırım demesek!

Çarlık Rusyası ile Çerkesler’in savaşı sırasında ve sonrasında yaşananların nasıl ifade edilmesi gerektiği, 1948’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından kabul edilen Soykırım Suçunun Önlenmesi ve Cezalandırılması Sözleşmesi” nde çok net ifadelerle yer almış. Nasıl mı?

Madde 2- Bu Sözleşme bakımından, ulusal, etnik, ırksal veya dinsel bir grubu, kısmen veya tamamen ortadan kaldırmak amacıyla işlenen aşağıdaki fiillerden her hangi biri, soykırım suçunu oluşturur:

a) Gruba mensup olanların öldürülmesi;

b) Grubun mensuplarına ciddi surette bedensel veya zihinsel zarar verilmesi;

c) Grubun bütünüyle veya kısmen, fiziksel varlığını ortadan kaldıracağı hesaplanarak yaşam şartlarını kasten değiştirmek;

d) Grup içinde doğumları engellemek amacıyla tedbirler almak;

e) Gruba mensup çocukları zorla bir başka gruba nakletmek;

Madde 3- Aşağıdaki eylemler cezalandırılır:

a) Soykırımda bulunmak;

b) Soykırımda bulunulması için işbirliği yapmak;

c) Soykırımda bulunulmasını doğrudan ve aleni surette kışkırtmak;

d) Soykırımda bulunmaya teşebbüs etmek;

e) Soykırıma iştirak etmek;

Cezalandırılacak eylemlerden birinin, m. 2’de tanımlanan suçlara “teşebbüs etmek” olduğunun da altı çizilmeli.

Bizim ‘bilemediğimiz’ bir takım dengeler sonucu insanlık suçları (soykırım gibi) net tanımlanmış olsa da devletler tarafından kabul edilmesi zaman alıyor. Suça maruz kalmış halkın fertlerinin, suçun teşhirine dair çalışmalarının önemi ise herşeyin üzerinde olmalı.

II. Dünya Savaşı sırasında, 1940 yılında Kızılordu, esir aldığı 22 bin savaş esirini öldürmüştü. 2010 yılında -70 yıl sonra- Putin Polonyalılar’dan, “Ölenler, tarihin büyük yalan yarasının uzlaşmayla aydınlatılması için bekliyorlar” diyerek özür diledi. Stalin dönemi ölenlere bir gönderme yapmış ama 1944 yılında Çeçen, İnguş, Karaçay ve Balkarlar’a yönelik soykırımı es geçmişti.

19. yüzyıldaki Çarlık Rusyası-Kafkasya savaşlarında yaşananları, Çerkesler 1948 sözleşmesini dayanak alarak soykırım olarak değerlendiriyor ve adalet arıyor.

2010 yılında SSCB’nin mirasına sahiplenip özür dileyen Rusya’nın, Çarlık Rusyası mirasına da sahiplenip Çerkes Soykırımı nedeniyle özür dilemesini istiyor.

Dünya insanlığının, ülke kamuoylarının Çerkes Soykırımı’na dair her sözünü ise daha çok önemsiyor. İnsanlığın vicdanında mahkum edilecek soykırımın, Rusya kamuoyunun vicdanında da karşılık bulacağına inanarak.

Sayı: 2013 04

Yaşar Güven
Yaşar Güven
1958’de, Düzce Köprübaşı Ömer Efendi Köyü’nde doğdu. 1980 yılında İTÜ Gemi İnşaat ve Deniz Bilimleri Fakültesi’nden mezun oldu. Üyesi olduğu Gemi Mühendisleri Odası’nın (GMO) 50. yıl ve İstanbul Kafkas Kültür Derneği’nin (İKKD) 60. yıl Andaç çalışmalarının editörlüğünü yaptı. Her iki kurumun yönetim kurullarında görev aldı. Kurucusu olduğu firmada iş yaşamı devam ediyor. 2005 yılı aralık ayında yayın hayatına başlayan Jıneps gazetesinin kurulduğu tarihten itibaren yayın kurulu üyesi.

Yazarın Diğer Yazıları

KAFFED Genel Başkanı Ünal Uluçay’a itirazımdır

Nisan (2024) sayımızda yaptığımız söyleşide, sorduğumuz sorulardan birine verdiği yanıt nedeniyle Ünal Uluçay’a itirazım var. Soru ve yanıtı hatırlatayım: Jineps: Programınızda; “Siyasete katılımı destekleyen KAFFED; Yerel...

“Çerkeslerin anavatana nakilleri için ne anavatanda ne de Türkiye’de bir organizasyon bulunmamaktadır”

Suriye’deki “iç savaş” yani aslında “vekâlet savaşı”, önemli bir göç hareketliliği yaşanmasının nedeni oldu. Kafkasya’dan 19. yy’da sürgün edilen Çerkesler dönemin Osmanlı İmparatorluğu topraklarına...

Kayseri’den bağımsız Çerkes milletvekili adayı Mutlu Akkaya: ‘Bağımsız adaylık ortak kararımızdır!’

Mutlu Akkaya 1977 yılında Kayseri, Pınarbaşı, Kaftangiyen Köyü’nde doğdu. Eğitim hayatı sonrasında uzun yıllar ticaretle ilgilendi. Halihazırda Kayseri Organize Sanayi Bölgesi’nde üretim faaliyeti sürdüren bir...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img