Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

26 yaşındaki yönetmen Cannes’da birinci oldu

Genç yönetmen Kantemir Balagov’un 70. Cannes Film Festivali’nde gösterilen Testnota (Yakınlık) adlı filmi Uluslararası Sinema Yazarları Örgütü’nün ödülünü kazandı. Yaşanmış bir öyküyü anlatan film, sinema seyircisini Kuzey Kafkasya sineması ile tanıştırdı.
1998 yılında Nalçik’te gerçekleşen olaylar zinciri Yahudi bir ailenin oğlunun ve nişanlısının kaçırılması ve fidye istenmesi ile başlar. Aile polise gidemez ama fidyer ödeyecek paraları da yoktur. Yahudi toplumu da yardımcı olmaz.
Ailenin küçük kızı İlana babasının oto tamir atölyesinden hiç çıkmamaktadır. Kabardey bir genci sevmektedir ama ailesi “o bizden değil” diye karşı çıkar. İlana araba tamirinde babasına yardımcı olmaktadır. Kabardeyler ve Yahudiler arasında bir ‘yakınlık’ sağlayacak mıdır?
Birbirinden farklı ve birbirine yabancı bu iki toplum hangi noktada yakınlaşacaktır?
Eleştirmenlere göre, ünlü yönetmen Alexander Sokurov’un öğrencilerinden ve henüz 26 yaşında olan Kantemir Balagov aslında tabu kabul edilen bir konuya parmak basmış.

Tesnota : une vie à l’étroit, Affiche

Serap Canbek
Serap Canbek
İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümündeki tahsilinin ardından sigorta sektöründe çalıştı. 2011 yılından beri Jıneps gazetesinde yayın kurulu üyesidir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yeryüzünde güçlü izler bırakan kadın: Şamirze Ludmila

Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’daki binasının önüne 1994 yılında dikilen ve Avrupa Birliği’ni sembolize eden heykeli yapan sanatçı Ludmila Tcherina’nın babasının Çerkes olduğunu tesadüfen öğrenip de...

Sürdürülebilir kültürel miras

Sürdürülebilir kültürel miras Çocuklar, bir halkın kimliğini ve kültürünü yansıtan anadilleriyle kimlik kazanır ve sosyalleşir. “10 sene sonra bulamayacağımızı düşündüğümüz Adıgabze çocuk seslerini kayıt altına...

Savaşa dair iki film

Abhazya Savaşı’nın 30. yılında, Gürcistanlı yönetmen ve senaryo yazarı Nana Janelidze’nin “Devam Et Lisa” ve Tiflis’te yaşayan Abaza yönetmen Anna Dziapşipa’nın “Sınır Çizgisinde Otoportre”...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img