Bağımsızlık Demokrasi Özgürlük Eşitlik Birlik

AİHM kararı: Politkovskaya’nın ailesine 20 bin avro tazminat

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), Novaya Gazeta yazarlarından Anna Politkovsakaya cinayeti soruşturmasında gerekli prosedürleri uygulamaması nedeniyle Rusya’yı kınadı ve Politkovskaya’nın akrabalarına 20 bin avro tazminat ödenmesi kararını aldı.

Politkovskaya’nın çocukları İlya ve Vera Politkovskaya, annesi Raisa Mazepa ile kız kardeşi Elena Kudimova’nın şikayetini inceleyen AİHM, Rusya’nın Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’ndeki 2. Maddeyi (Yaşama Hakkı) ihlal ettiğini ve soruşturmada gerekli prosedürleri uygulamadığını açıkladı. Kararda ayrıca cinayeti emredenlerin bulunması için hem Rusya hem de Çeçenya yetkililerine kapsamlı bir soruşturma yapmaları tavsiye edildi.

Rusya hükümeti temyize başvurmazsa AİHM kararı üç ay sonra yürürlüğe girecek.

Politkovskaya’nın oğlu İlya kararın kendisini mutlu ettiğini ve tazminattan çok yeniden kapsamlı bir soruşturma yapılması çağrısının önemli olduğunu söyledi.

Fox News sunucusu Chris Wallace, 16 Temmuz’da Helsinki’de kaydedilen röportajda Vladimir Putin’e soru sordu: “Neden Vladimir Putin’e muhalif olanların çoğu aniden öldürülüyor”? Soruyu sorarken Boris Nemstov ve Anna Politkovskaya cinayetlerinden bahsetti.

Putin soruya, “Hepimizin siyasi muhalifleri var, Trump’ın da var” diye karşılık verdi. Wallace, “Ama onlar hayatta” dedi, Putin ise “Her zaman öyle olmadı. Kennedy öldürüldü. Sizin de birçok sorununuz var” cevabını verdi. (www.kavkaz-uzel.ru)

 

Çeviri: Serap Canbek

Serap Canbek
Serap Canbek
İstanbul’da doğdu. Boğaziçi Üniversitesi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümündeki tahsilinin ardından sigorta sektöründe çalıştı. 2011 yılından beri Jıneps gazetesinde yayın kurulu üyesidir.

Yazarın Diğer Yazıları

Yeryüzünde güçlü izler bırakan kadın: Şamirze Ludmila

Avrupa Parlamentosu’nun Strazburg’daki binasının önüne 1994 yılında dikilen ve Avrupa Birliği’ni sembolize eden heykeli yapan sanatçı Ludmila Tcherina’nın babasının Çerkes olduğunu tesadüfen öğrenip de...

Sürdürülebilir kültürel miras

Sürdürülebilir kültürel miras Çocuklar, bir halkın kimliğini ve kültürünü yansıtan anadilleriyle kimlik kazanır ve sosyalleşir. “10 sene sonra bulamayacağımızı düşündüğümüz Adıgabze çocuk seslerini kayıt altına...

Savaşa dair iki film

Abhazya Savaşı’nın 30. yılında, Gürcistanlı yönetmen ve senaryo yazarı Nana Janelidze’nin “Devam Et Lisa” ve Tiflis’te yaşayan Abaza yönetmen Anna Dziapşipa’nın “Sınır Çizgisinde Otoportre”...

Sosyal Medyalarımız

4,890BeğenenlerBeğen
1,353TakipçilerTakip Et
4,000TakipçilerTakip Et

Son Yazılar

- Advertisement -spot_img