“Gizemli Orhun Yazıtları”

0
191

Eğitim deyince çoğumuzun aklına ezbere dayalı bir müfredatı kendisi de ezberlemiş, biraz daha yeni nesil öğretmenlerdense sosyal medya içeriği hazırlamak için derse giren o öğretmenler geliyor ilk olarak.

Kutsal olan neydi peki öğretmenlikte?

İşini sevgiyle yapması, o ana değil, çocuğun yaşamına dokunmasıydı bu mesleği kutsal kılan.

Tesfire Güneş, tarih öğretmeni. Onun mesleki başarısıyla ilk karşılaşmam bu kitapla başlamadı. Çevirmen bir dostum bir gün telefon açıp; “Ayça, benim hiç unutmadığım bir tarih öğretmenim vardı Çerkes, sen onu tanır mısın acaba?” dedi. O unutamadığı, güzeller güzeli diye anlatmaya doyamadığı, “O ne anlattıysa bugün gibi aklımdadır” dediği öğretmen Tesfire’ydi.

Öğretmen bir anne-baba çocuğu olarak onun hayatındaki fedakârlıkları, çabaları, öğrencilerinin onun için anlamını aslında tahmin ediyordum. Ama o, kendisine ve ailesine kalan kısıtlı zamanından fedakârlık ederek bir de kitaplar yazmaya başladı, siz şu an bir tanesini biliyorsunuz fakat basılmak için gün sayan ikincisi de yolda…

Aslında tarih sevmeyen fakat yazım yolculuğuna iki tane tarihi roman koymuş biri olarak anlatacağım bundan sonrasını…

Eğer bana tarih böyle anlatılsaydı ben onu severdim. Eğer yoluma Tesfire Öğretmen çıksaydı çocukken, ben tarihi “kanla yazılmış, gözyaşıyla sulanmış” bir ders olarak görmezdim. Canım Tesfire Öğretmen, o yazdığın kitaplar çocukların yollarına ışık olacak, avcunda hiç sönmeden yanan o ışıkla onların yollarını aydınlatan Adiyuf’sun sen, biliyorum.

Ve seninle ne kadar gurur duyduğumu bil istiyorum.

“Gizemli Orhun Yazıtları”; müfredatla uyumlu olarak yazılmış bir kitap. Üç arkadaş var, Betül, Heves, Batuhan. Bir ödül sayesinde çıktıkları yolculukta Orhun Yazıtları’na giden üç arkadaş ve öğretmenleri yazıtların kapısında bir cümle ile karşılaşıyorlar: “Biz geçmişi unutabiliriz ama bu, yaşanmadığı anlamına gelmez!”

Bu cümleyi okur okumaz kendilerini geçmişte buluyorlar. Önce kendilerini film setinde sanıyorlar fakat orası bir film seti değil. Geçmişte olduklarını kabulleniyorlar. Obada yaşam nasıldır, önce onu öğreniyorlar, Tesfire Öğretmen’in anlatımındaki güzellik ve sıcaklık burada kendini gösteriyor.

Şaman kadın, yemekler, oba hayatı, geçmiş ve bugünün birbirine harmanlanmış hali; bu kitap bana tarih öğretecek duygusundan daha çok bir sonraki sayfada ne olacak merakıyla okutuyor kendini.

717 yılının günlük hayatına dair birçok şeyi, otağda yaşamı, kültürel değişim ve sürekliliği ve ilk Türk devletlerinde sosyal yaşamı, politik düzeni öğreniyorsunuz hiç fark etmeden. Hangi tarihte kim başa geçiyor, o yıllarda neler oluyor film izlermişçesine okuyorsunuz.

Tesfire Güneş, ilk kitabı “Gizemli Orhun Yazıtları”nda, tarihi olayları kurgu bir romanın içine ustaca yerleştirmiş. Masalperest etiketiyle kitap satan tüm mağazalarda ve internet satış sitelerinde bulabileceğiniz bu kitabı çocuklarınızla beraber okuyabilir, benim yaptığım gibi tarihe dair önyargılarınızın tamamını yıkabilirsiniz.

Ah Tesfire, iyi ki benim öğretmenim olmadın, kesinlikle aklımı çelerdi senin sıcaklığın, mesleğine duyduğun aşk ve şu an bir okulda öğrencilerime senin yolundan yürüyerek tarihi sevdirmeye çalışırdım.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz